Чернівці — адміністративний, політичний і релігійний центр Чернівецької області, важливий культурний та науково-освітній осередок України. Місто розташоване на південному заході України за 40 км від румунського кордону. Чисельність наявного населення міста станом на 1 серпня 2013 року становить 259 592 осіб. Територія Чернівців становить 153 км². Чернівці є центром Чернівецької агломерації, населення якої становить 723.1 тис. осіб.

Чернівці є історичною столицею Буковинського краю, місто відоме своїми архітектурними ансамблями, а пам’ятка архітектури «Резиденція митрополитів Буковини і Далмації» включена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Чернівці регулярно посідаються чільні місця у різноманітних рейтингах туристичної привабливості, комфортності проживання тощо. У наш час за містом закріпився неофіційний статус — «Пісенна столиця України».

Назва міста походить від городища, яке в «Списку городів руських дальніх і ближніх» згадується як Черн на Пруті (Чернъ на Прутѣ).

Перша письмова згадка про Чернівці в історичних документах датується 1408 роком.

До 1944 року місто офіційно називалось – Черновіци, що на думку дослідників означало «новий Черн».

Топонім «Чернівці» різними мовами

Назва міста мовами національних меншин: російською — Черновцы [чєрнафци], румунською/молдавською — Cernăuţi [чернəуць], польською — Czerniowce [черньовце], їдиш — טשערנאװיץ [чéрновіц], білоруською — Чарнаўцы [чарнаувци], вірменською — Չերնովից [черновіц], болгарською — Черновци [чернофці], німецькою — Czernowitz [черновіц], угорською — Csernyivci [черниівці].

Назва міста міжнародними мовами: англійською — Chernivtsi [чернівці], іспанською — Chernivtsi [черніувтсі], французькою — Tchernivtsi [чернівтсі], есперанто — Ĉernivco [чернівцо].

Символіка міста

Логотип міста Чернівці

Герб Чернівців — обрамлений бронзовим орнаментальним картушем, червоний геральдичний щит, на якому зображено відкриту муровану браму з фігуральним тризубом в середині. Під брамою дві перехрещені лаврові гілки, перев’язані стрічками. Вінцем символу слугує мурована корона.

Почесний ланцюг мера Чернівців

Прапор Чернівців складається з древка, навершя та прямокутного полотнища, лицеву сторону якого утворює, обрамлене червоним зубоподібним орнаментом, біле тло із зображеним у центрі гербом міста, над яким вишито напис українською мовою: «Чернівці». Під гербом – «1408» (дата першої писемної згадки про місто). З обох боків гербу і всі чотири кути поля заповнені рослинним орнаментом, з додаванням у кутках двох букових гілок з горішками та листочками. Зворотню сторону утворює жовте тло з гербом України у центрі, з аналогічними лицевій стороні обрамленням та орнаментами.

Медаль «На славу Чернівців»

Почесний ланцюг міського голови — символ влади мера Чернівців, який вручається від імені територіальної громади. Заснований 1908-го та відновлений 2008-го р., символ являє собою медальйон, на аверсі якого викарбовано напис – «Чернівецька громада – вільно обраному голові», на реверсі – «Основою вільної держави є вільна громада». Медальйон прикріплений до ланцюга, що складається з стилізованих гербів: України, Чернівецької області та міста Чернівці. Символ виконано з металу золотавого кольору.

Медаль «На славу Чернівців» — почесна відзнака Чернівецької міської ради, запроваджена до «600-ліття Чернівців» (2008) для нагородження осіб, які активно сприяли розквіту міста й пропаганді його в Україні та світі. Нагорода виконана із срібла із позолотою, має форму кола діаметром 28 мм. Планка медалі білого кольору з червоними смужками, що відповідає кольорам прапора Чернівців. Внизу планки — букова віть. На аверсі зображено герб Чернівців та напис — «На славу Чернівців». На реверсі — офіційний логотип Чернівців, розроблений та затверджений до ювілею. Нагородження медаллю відбувається, за рішенням міськвиконкому, щорічно — під час святкування дня міста.

Офіційний девіз сучасних Чернівців — «Спільними Зусиллями!» є україномовним варіантом стародавнього «Viribus Unitis!» — особистого гасла Франца Йосифа, право на використання якого ним особисто було дароване Чернівцям. Вказане свідчить про особливе ставлення цісаря до міста над Прутом. Поряд зі столицею Буковини подібної честі удостоївся тільки перший бойовий корабель ВМС Австро-Угорщини.

Сучасні Чернівці не тільки ревносно зберігають та відновлюють символи і традиції минулого, а й започатковують нові. Починаючи з 12 листопада 2004 року, щодня о 12 годині на самий верх Чернівецької ратуші піднімається трубач у колоритному буковинському одязі, який на всі чотири сторони світу відтворює мелодію безсмертної композиції «Марічка» (муз. С.Сабадаша, сл. М.Ткача – 1953). Цю мелодію вже стали називати неофіційним гімном Чернівців.

Логотип міста Чернівці

Дивитись відео: «Марічка» у виконанні сурмача на Чернівецької ратуші
Дивитись відео: «Марічка» у виконанні Дмитра Гнатюка

До ювілею міста (2008) було розроблено та затверджено офіційний логотип «Чернівці 600», який виявився настільки вдалим, що продовжує використовуватись і надалі. Складовими ідеї емблеми слугували старовинність міста, його виняткова архітектурна спадщина та працьовитість мешканців. Символ виконано у вигляді ковальського витвору мистецтва, який свідчить про ґрунтовність, заможність та успішність. Кольорова гамма логотипу, представлена темно-синім та жовтим кольорами, володіє вищим ступенем комфортного контрасту та збігається з кольорами Державного Прапора України.

На початку 2010-их було розроблено та затверджено новий логотип міста, яким водночас було закріплено й офіційний слоган«Чернівці-унікальність в розмаїтті». Для його створення обрані старі й нові символи Чернівців. Ліворуч на передньому плані зображений сурмач, який виграє на трубі мелодію «Марічки». Посередині на другому плані — міська ратуша. Колишню Резиденцію митрополитів Буковини і Далмації — архітектурну перлину міста зображено праворуч на задньому плані. Кольорова гама логотипу, представлена помаранчевим, блакитним та червоним кольорами, назва виконана фіолетовим. Таке сполучення є характерним у туризмі, який використовує поняття щастя, благополуччя, радості відпочинку, візуалізуючи позитивні символи та образи в строкатій, теплій та яскравій кольоровій гаммі. Використовується новий символ паралельно з старим — «Чернівці 600».

Останнім часом значного поширення набув слоган — «ЧЕРНІВЦІ – НАЙКРАЩЕ МІСТО НА ЗЕМЛІ!».